Basında Biz>Karlı havadaki güneşe dikkat

Türkiye’de etkisi gösteren kar yağışının ardından uyarılarda bulunan göz doktorları, karlı havalardaki güneş ışınlarının gözleri tehdit ettiğini söyledi.

Erzurum Güncel-Net Gör Göz Merkezi Hastanesi Göz Hastalıkları Operatörü Dr. Nihat Çağlar, Kışın kardan yansıyan zararlı ışınların göz hastalıklarına yol açtığını ve gözün bozulmasına neden olduğunu söyledi. Dr. Nihat Çağlar, Karlı ve güneşli günlerde özellikle yüksek kesimlerde ultraviyole ışınlarının daha fazla olduğunu ve bu zararlı ışınların karda etkisini iyice göstermektedir. Dağda bol güneş olan ortamlarda kardan yansıyan ışınlar, ultraviyole ışınlarının gücünü biraz daha artırmaktadır. Dolayısıyla çıplak gözle karda ve dağda gezinti yapanların gözlerinde ileri derecede batma, sulanma, ağrı kızarıklık gibi şikayetler oluşmaktadır. Ultraviyole ışınları gözde kornea vakasının ön kısımlarında erozyon oluşturmaktadır. Hasta batma sulanma kızarma şikayeti ile ultraviyole ışınlarından rahatsız olduğunu söyleyerek hastanelere başvurmaktadırlar” dedi.
KARIN İHTİŞAMINA KAPILIP ZARARLI IŞINLARI FARK EDEMİYORLAR
Dr. Çağlar, “Karlı ortamların ihtişamına kapılıp vatandaşlar gezmeye dalıp karın keyfinin çıkarırken kardan yansıyan ultraviyole ışınlarını fark edemiyorlar ve gezerken gözlük kullanmadıkları için gözlerinde kış güneşinin etkisini daha sonra fark ediyorlar. Kış güneşinin göze etkisinden sonra tedavi olarak çok bir şey yapamıyoruz sadece belli zaman karanlık ortamlarda beklenmesini söylüyoruz.

Kaynak:http://www.gazeteguncel.com/haber-Karli-havadaki-gunese-dikkat-44534/